که هستیم و چه کردیم؟

Instagram

ما با هدف توان‌افزایی خانواده‌های نیازمند از طریق کارآفرینی، پرورش استعداد جوانان و حمایت‌های مستقیم فعالیت خود را با نام «خیریه بارقه نور همیاری» از اردیبهشت 1400 آغاز کردیم و از بهار 1403 زیر عنوان «خیریه بارقه آبادانی و توسعه» به فعالیت خود ادامه دادیم.

در اولین گام فعالیت‌مان، مناطق کم‌برخوردار استان کهگیلویه و بویراحمد به‌عنوان یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور را مورد توجه قرار دادیم و بخش‌های دیشموک، سرفاریاب و لوداب برای این منظور انتخاب شدند.

با توجه به منابع طبیعی موجود در این مناطق، و امکان بهره‌مندی از جنگل‌های بلوط، این ثروت خدادادی، طرح خرید جَفت بلوط از خانواده‌های روستایی مناطق مذکور برای تولید داروهای دامپزشکی (داروی ضدانگل کوکسی فیت (Cocci phyt)) در دستور کار موسسه قرار گرفت.


این موسسه طی دو و نیم سال موفق شد بیش از 5.6 میلیارد تومان جَفت از خانواده‌های ساکن مناطق مذکور خریداری کند که به درآمدزایی برای حدود 5000 نفر انجامیده است. بدین ترتیب، پایه‌های اشتغال پایدار و کسب درآمد سودمند برای این خانوارهای روستایی برقرار شد.

همچنین، آموزش حفظ جنگل‌های بلوط و تکثیر نهال بلوط به‌منظور جنگل‌کاری از اهداف دیگر موسسه است.

تأسیس کارگاه خیاطی در سرفاریاب از جمله اقدامات مهم خیریه در سال 1402 است که با هدف توانمندسازی افراد از طریق حمایت و آموزش کسب و کار در مناطق محروم اجرا شده است. اهداء مرغ تخم‌گذار به خانواده‌های نیازمند و تشویق به کشت گیاهان دارویی در حیاط منازل و زمین‌های روستایی، گام‌های دیگری است که برای ارتقاء سطح درآمد این عزیزان برداشته شده است و همچنان ادامه دارد.


از طرف دیگر، شناسایی جوانان بااستعداد از میان خانواده‌های مذکور و حمایت ویژه از آنها به‌منظور امکان تحصیل و طی مدارج علمی در دستور کار موسسه است؛ چرا که توسعه پایدار این مناطق قبل از هر چیز وابسته به توسعه نیروی انسانی ساکن آن است و در نتیجه هدف نهایی موسسه حمایت از استعدادهای بومی مناطق مذکور است.

به امید این‌که مجموع این اقدامات با تاثیرات مهم اقتصادی و جامعه‌شناختی مثبت و بلندمدت در زندگی اهالی این مناطق، با دستاوردهایی چون سکونت پایدار در روستاها، ایجاد جریان مثبت نقدینگی به روستاها، بهبود معیشت روستائیان و کمک به اشتغال‌زایی و کاهش نرخ بیکاری در روستا همراه باشد.

نگاهی کوتاه به فعالیت‌های خیریه بارقه در سال 1402:

برای حمایت از فعالیت‌ها و مشارکت در پروژه‌های ما، به اینجا مراجعه بفرمایید.

همچنین ببینید:

پروژه‌های خیریه بارقه

تایم‌لاین اقدامات ما، با خط سیر اقدامات ما همراه شوید!