مروری بر عملکرد خیریه بارقه در سال 1402 / فیلم

پنجاه هفته سال را هفته به هفته دور هم جمع شدیم تا امور و طرح‌هایمان را پیش ببریم، برای چالش‌ها و موانع راه حل بیابیم و چراغ راه آینده را روشن کنیم.

سال 1402 برای ما ملغمه‌ای از بیم و امید بود. از تشویق به کشت گیاهان دارویی توسط خانواده‌های کم‌برخوردار و تلاش برای راه‌اندازی یک کارگاه خیاطی روستایی، تا خنده‌های دلنشین بچه‌ها در کلاس‌های مجازی خانه سرفاریاب و اهداء جام قهرمانی به جوانانی که تشنه یافتن راه پیروزی اند.

حالا، پس از بیش از دو سال فعالیت‌مان، دیگر ما را با توانمندسازی و کارآفرینی می‌شناسند. اما کارآفرینی کاری بسیار پیچیده و تخصصی است و همیشه ریسک شکست را با خود به دنبال دارد. و اگر بخواهید این کار را در مناطق محروم انجام دهید، پیچیدگی‌هایش دوچندان می‌شود چرا که بسیاری ملاحظات اجتماعی و فرهنگی هم رو می‌آید. به‌عنوان مثال، راه‌اندازی کارگاه خیاطی در روستای مشایخ به علت پیچیدگی‌های فراوانش بخش عمده‌ای از مباحث جلسات هفتگی خیریه در سال 1402 را به خود اختصاص داد.

کار به‌عنوان یک موسسه خیریه تازه‌تأسیس سختی‌های دیگری هم دارد: از طی کردن هفت خوان اداری تا چالش جذب اعتماد و کمک‌های مردمی در دوران سخت اقتصادی (که باعث کاهش کلی کمک‌های عمومی می‌شود). از سوی دیگر، دیدن ثمره پروژه‌های کارآفرینی ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد؛ اما اصولاً کمک‌کنندگان توقع دیدن سریع نتیجه مشارکت خود را دارند، که همین عامل به کاهش دایره کمک‌کنندگان منتهی می‌شود. در سال دوم فعالیت خیریه با وجود جذب کمک‌های مردمی از طریق پلتفرم‌های آنلاین و حتی کمک به اجرای برخی پروژه‌ها مثل اهداء مرغ تخم‌گذار از طریق جمع‌سپاری عمومی، همچنان راه سختی برای جلب مشارکت عمومی پیش روی خود می‌بینیم.

سال 1402 برای ما سال پرهیجانی نیز بود! هیچ وقت هیجان فوق‌العاده بچه‌های لوداب در بازی فینال را فراموش نمی‌کنیم! و با وجود موانع مختلف برای اجرای رویدادهایی مثل جام امید (از دسترسی سخت به مناطق روستایی تا برنامه‌ریزی و اجرای با نظم مسابقات) قطعاً برنامه‌های بیشتری برای ایجاد نشاط و انگیزه در مناطق در معرض آسیب خواهیم داشت.

خلاصه آن که، چالش‌ها و لحظات دلنشین سال ۱۴۰۲ کم نبودند. ما با پذیرش این چالش‌ها پا به عرصه گذاشتیم و با یاری خدا و همیاری قلب‌های مهربان، با قدرت بیشتری به این راه ادامه می‌دهیم.

مطلب پیشنهادی:  ارسال حمایت‌های مستقیم به خانواده‌های محروم بخش‌های لوداب و سرفاریاب

تماشا کنید:

همچنین ببینید:

تایم‌لاین اقدامات خیریه در سال 1402

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما جایی منتشر نخواهد شد:) |